27/12/2021

Zabbix

Zabbix, kurumsal sınıf bir açık kaynak dağıtılmış izleme çözümüdür.

Zabbix, bir ağın sayısız parametresini ve sunucuların, sanal makinelerin, uygulamaların, hizmetlerin, veritabanlarının, web sitelerinin, bulutun ve daha fazlasının sağlığını ve bütünlüğünü izleyen bir yazılımdır. Zabbix, kullanıcıların hemen hemen her olay için e-posta tabanlı uyarıları yapılandırmasına olanak tanıyan esnek bir bildirim mekanizması kullanır. Bu, sunucu sorunlarına hızlı tepki verilmesini sağlar. Zabbix, depolanan verilere dayalı olarak mükemmel raporlama ve veri görselleştirme özellikleri sunar. Bu, Zabbix’i kapasite planlaması için ideal kılar.

Zabbix hem sorgulama hem de trap alma metodlarını destekler. Tüm Zabbix raporlarına ve istatistiklerine ve ayrıca yapılandırma parametrelerine web tabanlı bir arayüz aracılığıyla erişilir. Web tabanlı bir arayüz, ağınızın durumunun ve sunucularınızın sağlığının herhangi bir yerden değerlendirilebilmesini sağlar. Doğru şekilde yapılandırılan Zabbix, BT altyapısının izlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Bu, birkaç sunucusu olan küçük kuruluşlar ve çok sayıda sunucusu olan büyük şirketler için aynı derecede geçerlidir.

Zabbix ücretsizdir. Zabbix, GPL Genel Kamu Lisansı sürüm 2 altında yazılır ve dağıtılır. Bu, kaynak kodunun serbestçe dağıtıldığı ve genel kamuya açık olduğu anlamına gelir.
IDEA Teknoloji uzun yıllara dayanan izleme sistemleri tecrübesini %100 açık kaynak kodlu ZABBİX ürünüyle birleştirip müşterilerine kurulum,uyarlama ve destek hizmetleri sunmaktadır.